0 из 10
0 голос
0 1

арт-центр

Я Галерея

Киев, ул. Хорыва, 49
Б
(044) 492-92-03
с 10.00 до 19.00 кроме вс
   Арт-центр Я Галерея Павла Гудімова було відкрито 12 квітня 2007 року в Києві на Подолі. Основна мета арт-центру - це послідовна підтримка, розвиток та популяризація сучасного мистецтва та створення умов для розвитку української культури. Щорічно Я Галерея організує близько 150 різних проектів - як в Україні, так і за кордоном, проводить лекції та освітні програми, майстер-класи, круглі столи та дискусії. Видавництво Артбук має широку видавничу програму. За ініціативи кінокритика Андрія Алферова було відкрито кіноклуб А Кіно. В ніч на 30 вересня 2009 року невідомі підпалили приміщення Я Галерея на Волоській, та згодом діяльність арт-центру було відновлено. Нове приміщення (дві галерейні зали та тераса) відкрилося у жовтні 2009 року, на вулиці Хорива. Воно є основним виставковим майданчиком Я Галерея в Києві. У грудні 2010 року, за підтримки колекціонера Павла Мартинова, було засновано арт-центр Я Галерея в Дніпропетровську.
   
   Засновник та куратор арт-центру Павло Гудімов зібрав до кола авторів три покоління художникiв з усiєї України. Починаючи з першої виставки «Краса красива» Олени Бланк, Я Галерея працює з такими класиками українського мистецтва як Олександр і Тамара Бабак, Володимир Будніков, Володимир Костирко, Євген Равський, Павло Маков, Микола Малишко, Микола Маценко, Влада Ралко, Андрій Сагайдаковський, Тіберій Сільваші, Сергій Якутович та Ігор Янович. Серед авторів-фотографів арт-центру - Анна Войтенко, Олександр Кадніков, Олександр Ляпін, Олександр Ранчуков, Олександр Чекменьов. У видавництві Артбук друкується серія альбомів «Уфо», присвячена українській фотографії.
   
   Впровадивши принцип діалогу в мистецьке середовище, Я Галерея не тільки реалізує проекти на зіставленні різних напрямків, жанрів, стилів та творів різних історичних епох, але й створює простір для спілкування між самими художниками. У 2007 році першою спробою діалогу був проект «Наше мистецтво», про який Олександр Ляпін написав: «Дивишся на стіни, прикрашені Нашим мистецтвом, і обпікає думка про те, що в житті ці художники - запеклі вороги і напередодні виставки прикінчили один одного з особливою артистичною жорстокістю». Яскравим прикладом плідної комунікації став спільний проект Ігоря Яновича та Антона Логова «Лоботомія», який відбувся 2011 року, в якому художники створювали роботи разом, маючи вікову різницю в 40 років. Перший стипендіат арт-центру Я Галерея Артем Волокітін у лютому 2009 став переможцем Премії PinchukArtCentre, що присуджується найкращим українським художникам у віці до 35 років кожні два роки. 2011 року до шорт-листу 20 номінантів Премії потрапив художник Добриня Іванов.
   
   Співпрацюючи із кураторами Лідією Лихач, Олександром Ляпіним та Наталією Філоненко, Я Галерея розвинула ідею діалогу у таких проектах як: «Народне актуальне» (куратори - Павло Гудімов та Лідія Лихач), спрямованому на пошук паралелей та опозицій у народному наївному та сучасному українському мистецтві; «Діалог» (куратор - Павло Гудімов), в рамках якого у взаємодію вступили абстрактний живопис Ігоря Яновича і сакральна дерев'яна скульптура ХVIII - XIX ст.; «Відчуваю!» (куратор - Павло Гудімов) - проект-активізація, спроба вийти за рамки суто візуального мистецтва й «підключити» музику як повноцінного учасника експозиції; «Вбити фотографію» (куратор - Олександр Ляпін) - кардинальне оновлення жанру документальної фотографії через перетворення її в повноцінний мистецький твір за допомогою різного інструментарію художника; «Abstract Vision Test» (куратор - Наталія Філоненко) - проект, в якому глядачу було запропоновано пройти «тест» на здатність бачити абстракцію у реальному. Останній проект Філоненко було презентовано в травні 2011 року в арт-центрі Я Галерея в Дніпропетровську.
   
   У березні 2009 року було розпочато дослідницький проект «Новий Наїв», об'єктом якого стало непрофесійне некомерційне мистецтво, зосереджене на відтворенні явищ міської культури - на відміну від старого сільського наїву. Під гаслом Йозефа Бойса «Художником може бути кожний, потрібно лише мислити як художник», пройшли персональні та групові виставки непрофесійних художників. Уперше загальна експозиція, присвячена пам'яті першого учасника Олександра Луценко-Бабана, покинула Київ на річницю арт-центру Я Галерея в Дніпропетровську.
   
   У січні 2010 року стартувала програма Генофонд - перший в Україні приклад системної послідовної роботи з молодими художниками. Куратор Павло Гудімов відібрав групу художників, із якими взимку 2011 року представив молоде українське мистецтво у Вільнюсі, у виставковому центрі Вільнюської академії мистецтв Titanikas, а пізніше, в серпні 2011 року - в Львівському Палаці Мистецтв. Восени 2011 року у Дніпропетровську пройшов Genofond Fest - фестиваль загальнодержавного масштабу, що об'єднав дванадцять авторів зі всієї України. Генофонд є стипендіальною програмою, яка забезпечується меценатами Олександром Каменцем, Павлом Мартиновим, Діною Сінклер та Оленою Хоменко.
   
   У тісній співпраці із музеями була реалізована одна з основних цілей арт-центру - включення інших міст і культурних організацій у процес становлення сучасного українського мистецтва, а також дослідження взаємодії між творами давнього й сучасного мистецтва. У серпні 2011 року було підхоплено проект «Нові старі майстри» - напрямок, сформульований і розпочатий мистецтвознавцем Дональдом Каспітом. Митці, які беруть за формальний еталон класичне мистецтво Заходу й академічну школу України, а змістовно працюють із сучасністю, під кураторством Павла Гудімова, утворили групу «Нових старих майстрів». Уже перший проект Я Галерея у Львові, дав результат - кількість відвідувачів Львівської національної галереї мистецтв збільшилась у десять разів. У грудні 2011 року проект «Нові старі майстри» було презентовано в Дніпропетровському художньому музеї. Іншим прикладом успішної роботи з українськими музеями став проект «Земля», представлений у Черкаському обласному художньому музеї в жовтні - грудні 2011 року, в якому модель музею стала основою для гри з класифікацією та розташуванням експонатів. За кураторським задумом, творчість у своїй первинній формі існує у трьох вимірах: як земля (основа й матеріал), як ліс (середовище існування) і як полювання (енергія та бажання оволодівати). Проект підкреслював натуралістичність українського сучасного мистецтва за змістом і формою.
   
   З осені 2011 року розвивається проект «Неофольк», метою якого є дослідження нової міфотворчості та витоків української народності в сучасному мистецтві. У 2012 році проект отримав реалізацію у програмі візуального мистецтва Neofolk project (куратор - Павло Гудімов), презентованою арт-центром Я Галерея на фестивалі ГОГОЛЬFEST 2012. Того ж року арт-центр було вперше запрошено до участі в Міжнародному художньому ярмарку ART MOSCOW 2012, де куратор Павло Гудімов представив спецпроект «РОДИЧІ ВОРХОЛА. Сучасне мистецтво Західної України». У рамках Французької весни в Україні, арт-центр представив спільний проект українських і французьких художників – «Оживаючі фігури» (Figure Vivace), а наступного року розпочав дворічну програму резиденцій МEMORANDUM. Метою програми було зіставлення художньої ситуації в Україні й Франції та посилення мистецького обміну між країнами, а результатом – два спільні проекти авторів Я Галерея та художників, відібраних Тулузькою галереєю «Espace Croix Baragnon». Це проекти «Memoria» (2013) та «Архів» (2014).
   
   До того ж, саме в 2012 році автори Я Галерея Микола Малишко та Андрій Сагайдаковський стали Лауреатами Премії ARSENALE АWARDS 2012 у номінації Відкриття ARSENALE 2012, а в стінах арт-центру у Києві та Дніпропетровську відбулись проекти Паралельної програми Київського міжнародного бієнале ARSENALE 2012.
   
   У 2013 році Я Галерея традиційно долучилася до VIII ART KYIV Contemporary та ГОГОЛЬFEST'2013, а також показала масштабний ретроспективний проект двох культових львівських митців Євгена Равського та Володимира Костирка – Лувр, що став однією з найбільш відвідуваних виставок львівського мистецтва за останні 20 років. Та найприємнішою подією року стало визнання авторів арт-центру: класик сучасного українського живопису Тіберій Сільваші отримав почесний статус академіка Національної академії мистецтв України, а молоді автори Анатолій Бєлов, Олег Грищенко, Добриня Іванов та Андрій Хір увійшли до шорт-листу Премії PinchukArtCentre 2013.
   
   Продуктивно розпочавши 2014 рік, Я Галерея зосередилась на творчості митців старшого покоління: представила ювілейні проекти Ігоря Яновича в Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові («Інтервал») та в одеській галереї ХудПромо («Екскурс»), а також презентувала творчість Миколи Малишка у Тулузькій галереї Espace Croix-Baragnon (у рамках Міжнародного Фестивалю сучасного мистецтва FIAT) та в Хмельницькому обласному художньому музеї.
   
   Я Галерея продовжує реалізацію ідеї децентралізації українського мистецького процесу, свою освітню та популяризаторську діяльність. Планується подальша співпраця з державними музеями та активна підтримка й розвиток художнього процесу України. Основною місією арт-центру є досягнення високого ступеня сприйняття й толерантності суспільства в ставленні до сучасного мистецтва.
   
   Арт-центр Я Галерея є активною складовою культурного холдингу Гудімов Арт Проект, до якого також входять архітектурна майстерня Я Дизайн, видавництво мистецької літератури Артбук, креативна група Акцент, а також музична група «Гудімов». Продуктивна взаємодія між різними складовими холдингу дозволяє реалізовувати найамбітніші мистецькі проекти на високому рівні.